Menüü

Planeerimine

Planeerimise põhireeglid

Kui tahad õppida oma päevi paremini planeerima, siis võib Sul abi olla järgmistest nõuannetest:
* Hommikul ärgates mõtled sellele, mis Sind päeva jooksul ees ootab, kuhu pead minema ja millega tegelema.
* Mõtetes planeerid oma päeva: otsustad, mis on vaja kindlasti teha ja mis ei ole nii tähtis. Võib-olla oled harjunud isegi päevaplaane koostama ja seda kirja panema.
* Lisaks sellele võid ka oma elu põhjalikumalt planeerida, mõelda ja panna kirja eesmärgid (ja nendeni jõudmiseks vajaminevad tegevused), mida tahad saavutada mõne aastaga ja mida pikema aja pärast.
* Tehtud plaani saad teha alati muudatusi, sest Sul tuleb järjest juurde uusi ideid ja kõik Sinu plaanid ei pruugi õnnestuda.

Ja veel..

Mõtle, mida tahad elu jooksul saavutada:
milliseid tulemusi tahad saavutada hariduses ja tööelus. Mõtle ka, millist perekonda ja kodu Sa endale soovid. Kui Sulle meeldib kirjutada, siis võid oma ideed kirja panna (näiteks päevikusse) ja neid pidevalt täiendada.

Õpi oma aega planeerima!
Kui Sa seni ei ole teinud päevaplaani, siis alusta sellest.
Kui Sinu jaoks on olulised mõned tulevikusaavutused, siis tee ka pikemaajalisi plaane. Võid planeerida oma saavutused aastaks või pikemakski perioodiks.

Ära võta endale liiga palju kohustusi. Õpi ütlema “ei”!
Kui oled aktiivne inimene ja tahad palju tegutseda, siis võib juhtuda, et mõned antud lubadused jäävad täitmata. Loodad, et küll kuidagi teed nad ära, kuid Sul võib tekkida hoopis palju lõpetamata tegevusi. Kui sa ei jõua, siis ütle seda julgesti, küll sõbrad saavad aru.

Enne tegutsemist mõtle läbi tegevuskava.
Otsusta, kas Sul on piisavalt infot, oskusi, aega jm. See annab Sulle parema tulemuse ja hoiab ära liigse ajakulu.

Loo oma tegevusse kindel rütm.
Tee kindlaks, kas oled lõokese või öökulli tüüpi. Lõokesed on aktiivsemad hommikuti, öökullid õhtuti. Oluline tegevus planeeri aktiivsesse perioodi. Kui oled harjunud kindlal ajal sööma, magama, õppima, puhkama, siis ei võta ühelt tegevuselt teisele ümberlülitumine palju aega.

Puhka julgesti ja tegele hobidega!
Leia need tegevused, mis Sind köidavad ja mis Sulle meeldivad. Planeeri oma lemmiktegevusi igaks päevaks. Vaimsele tööle vahelduseks on väga oluline sportimine: leia endale mõni sobiv spordiala.

Loe artiklit, kuidas oma energiat säästa ning efektiivselt kasutada