Menüü

Valikute tegemine

Kuhu? Mida? Kuidas?

Vaata TÜ Karjääritalitluse eneseabivihikuid tudengitele

  • Kui soov edasi õppida, kogu võimalikult palju infot Sind huvitavate erialade kohta (vaata eriala õppekava, loengute sisu ja eesmärke ehk mida reaalselt sel erialal õpitakse, ka sisseastumistingimusi jms.)
  • Vestle inimesega, kes õpib või on õppinud Sulle huvipakkuvat eriala-selle abil saad ülevaate, mida eriala endast tegelikult kujutab ning millised on edasised tööalased väljavaated.
  • Mõtle veidi, mida oled valmis järgnevad kolm, viis või enam aastat õppima ning mis on selle eesmärk, kas pigem põhjalikud teadmised kitsamal erialal või laiemad (paratamatult veidi ülevaatlikumad). Kas õpingute sisu peaks olema pigem teoreetilise või praktilise suunaga, humanitaar- või reaalaaladel, kodu- või välismaal..
  • Mõtle, kuidas saaksid ühendada oma senised tugevusi, huvisid, kogemusi ja plaane nii õpitava eriala kui potentsiaalselt edasise tööga?
  • Ülikool ei ole kohustuslik -üks võimalus on võtta aastakeseks aeg maha (gap year) ning mõelda rahulikult oma edasiste plaanide peale. Mitmed õpilased on seda kasutanud, tehes vahepeal tööd, minnes vabatahtlikuna tööle välisriikidesse vms.
  • Sinu hetkel tehtavad valikud ei ole veel lõplikud ja täielikult otsustava tähtsusega, neid on võimalik poolel teel (oma eesmärkideni) veel igati kohandada, muuta või täiendada. Sulle on ju avatud kõik võimalused..

NB! Ülikoolides on võimalik ka eriala vahetada, õppida osaliselt välismaal, võtta suurel hulgal huvipakkuvaid lisaaineid ja mahukas kõrvaleriala (ka teisest valdkonnast või ülikoolist).

Kümme erinevust kõrgkooli ja keskkooli vahel
Viis soovitust gümnaasiumiõpilastele