Ühine lugemisvara 2023/2024

Suvelugemine TIK-i algklassile 2023

Pärast 1. klassi:

Kristiina Kass. „Petra lood“ Mika Keränen. „Armando“ Kairi Look. „Piia Präänik kolib sisse“ Ellen Niit. „Krõll“, „Onu Ööbik Öösorri tänavalt“, „Triinu ja Taavi lood“ Jüri Parijõgi. „Kui isa kinkis raamatuid“ Jaan Rannap. „Nublu“ Piret Raud. „Natuke napakad lood“, „Tobias ja teine B“ Ilmar Tomusk. „Tere, Volli!“ Thorbjørn Egner. „Sööbik ja Pisik“ Rose Lagercrantz. „Minu õnnelik elu“, „Mu süda hõiskab ja naerab“, „Kui ma olin õnnelik“ Astrid Lindgren. „Bullerby lapsed“, Alan Alexander Milne. „Karupoeg Puhh“ Timo Parvela. „Ella ja sõbrad“ August Kitzberg. „Lastejutte“ Erika Esop. “Spordipäev metsas”, “Kümme keerusaia” Eno Raud. “Kilul on vilu”, “Padakonna vada” Heljo Mänd “Vikerkaare all”, “Metsalilled” Uno Leies. “Muti metroo” Kalju Kangur “Kass Karlotte”

Pärast 2. klassi:

Kadri Hinrikus. „Et head haldjad sind hoiaksid“, „Taaniel Teine“ August Jakobson. „Ööbik ja vaskuss“ Kristiina Kass. „Kasper ja viis tarka kassi“ , „Käru-Kaarel“ Andrus Kivirähk. „Kaelkirjak“, „Limpa ja mereröövlid“ Juhan Kunder. „Imelik peegel“ Kairi Look. „Lennujaama lutikad ei anna alla“ Oskar Luts. „Nukitsamees“ Ellen Niit. „Suur maalritöö“ Muia Veetamm „Tutt ja Tops“ Aino Pervik. „Presidendilood“ Eno Raud. „Naksitrallid“, „Jälle need naksitrallid“ Piret Raud. „Ernesto küülikud“, „Sanna ja salakütid“ Tiia Toomet. „Vana aja lood“, „Vana aja koolilood“ Jaanus Vaiksoo. „Lumemöll“, „Neli hommikut ja üks õhtu“ Ole Lund Kirkegaard. „On üks ninasarvik Otto“ Astrid Lindgren. „Vahtramäe Emil“ Mira Lobe. „Vanaema õunapuu otsas“ Otfried Preussler. „Väike nõid“ Annie M. G. Schmidt. „Viplala lood” Erika Esop. “Spordipäev metsas”, “Kümme keerusaia” Eno Raud. “Kilul on vilu”, “Padakonna vada” Heljo Mänd “Vikerkaare all”, “Metsalilled” Uno Leies. “Muti metroo” Kalju Kangur “Kass Karlotte”

Pärast 3. klassi:

Kristiina Kass. „Samueli võlupadi“ Andrus Kivirähk. „Oskar ja asjad“, „Sirli, Siim ja saladused“ Aino Pervik. „Kunksmoor“ Jaan Rannap. „Maari suvi“ Ilmar Tomusk. „Kolmanda A kriminalistid“ Leelo Tungal. „Kristiina, see keskmine“ Ilmar Tomusk. „Kõrvalised isikud“, „Kops läks üle maksa“ L. Frank Baum. „Võlur Oz“ Roald Dahl. „Charlie ja šokolaadivabrik Erich Kästner. „Veel üks Lotte” Astrid Lindgren. „Väike Tjorven, Pootsman ja Mooses“ Hannu Mäkelä. „Hobune, kes kaotas prillid ära“, „Härra Huu“ Grigori Oster. „Õuduste kool“ Gianni Rodari. „Cipollino seiklused“ Louis Sachar. „Pahupidipäev“, „Pahupidikool ja Hukatuse linn“, „Pahupidikool kukub kokku“,, „Pahupidikooli isemoodi lood“ , „“Pahupidikooli tabab üllatus“ Eduard Uspenski. „Onu Teodor, kass ja koer“, „Krokodill Gena ja teised muinasjutud“ Edward van de Vendel. „Koer nimega Sam“ Anton Tšehhov. „Kaštanka ja teisi muinasjutte“ Muinasjutud sarjast “Saja Rahva Lood”

Pärast 4. klassi:

Kätlin Kaldmaa. „Halb tüdruk on jumala hea olla“ Andrus Kivirähk. „Tilda ja tolmuingel“ Aino Pervik. „Arabella, mereröövli tütar“ Eno Raud. „Roostevaba mõõk“ Jaanus Vaiksoo. „King nr 39“, „King nr 40“ Jaan Rannap . „Agu Sihvka annab aru“ Lewis Carroll. „Alice imedemaal“ Carlo Collodi. „Pinocchio“ Roald Dahl. „Matilda“ Michael Ende. „Momo“ Astrid Lindgren. „Meisterdetektiiv Blomkvist“, „Röövlitütar Ronja“, „Vennad Lõvisüdamed“ Kristina Ohlsson. „Klaaslapsed“ R. J. Palacio. „Ime“ Pamela Lyndon Travers. „Mary Poppins“ James Krüss. „Minu vaarisa ja mina“

5. KLASS

Fr. R. Kreutzwald „Eesti rahva ennemuistsed jutud“

A. Lindgren „Meisterdetektiiv Blomkvist“

L. Sachar „Augud“

Üks eesti autori lasteluulekogu

Vaba valik fantaasiakirjanduse vallast

I. Soopan „Kõik poisid ei saa suureks“

Üks uudisproosateos eesti autorilt (ilmunud 2014 või hiljem ja vähemalt 100 lk)

Kivirähk „Sibulad ja šokolaad“

6. KLASS

Silvia Rannamaa “Kadri”

Erinevad luulekogud

J. Verne’i „Saladuslik saar“ või „Kapten Granti lapsed“ või „Viieteistkümneaastane kapten“ või „20 000 ljööd vee all“

O. Luts „Kevade“

J. Krüss „Timm Thaler ehk Müüdud naer“

Loodusraamat omal valikul

F. Molnàr „Pàl-tänava poisid“

Stephanidesed „Iidsete aegade lood“ I või II osa või E. Petiška „Vanakreeka muistendid ja pärimused“

Uudisproosa teos (ilmunud 2015 või hiljem ja vähemalt 150 lk)

7. KLASS

Üks biograafia või memuaar omal valikul

Üks eesti autori noorteraamat

Üks välisautori noorteraamat

Üks tänapäeva eesti autori luulekogu

Eduard Bornhöhe „Tasuja“

Daniel Defoe „Robinson Crusoe“

J. R. R. Tolkien „Kääbik“

Uudisproosa teos (ilmunud 2016 või hiljem ja vähemalt 200 lk)

8. KLASS

Andrus Kivirähk „Rehepapp“

Üks 21. sajandi välisautori luulekogu

Üks teos Victor Hugolt või Alexandre Dumas vanemalt

Üks Juhan Liivi luulekogu

Eesti ulme

William Golding “Kärbeste jumal

George Orwell „Loomade farm“

August Kitzberg „Libahunt“

9. KLASS

Fr. R. Kreutzwald „Kalevipoeg“

A. H. Tammsaare „Kõrboja peremees“

F. Tuglase novellid „Popi ja Huhuu“, „Suveöö armastus“, „Toome helbed“, „Inimese vari“

A. Kivikas „Nimed marmortahvlil“

Õpilaste tutvustatud autori vabalt valitud jutustus või romaan

A. de Saint-Exupèry „Väike prints“

Eesti luule

G1 KIRJANDUSE PÕHILIIGID JA -ŽANRID

Molière „Tartuffe“

Henrik Ibsen „Nukumaja“

Peet Vallaku novellid

Emil Tode “Piiririik”

eesti luule

G1 KIRJANDUS ANTIIGIST 19. SAJANDINI

Sophokles „Kuningas Oidipus“

Giovanni Boccaccio „Dekameron“

Aleksandr Puškin „Jevgeni Onegin“

Émile Zola „Thérèse Raquin“

G2 20. SAJANDI KIRJANDUS

A. H. Tammsaare „Tõde ja õigus“ I osa

Üks kadunud põlvkonna esindaja teos

Üks näidend 20. sajandist

Tervikteos oma ettekande teema juurde

G2 KIRJANDUSTEOSE ANALÜÜS JA TÕLGENDAMINE

Arvo Valton „Mustamäe armastus“

üks Karl Ristikivi romaan omal valikul

kolm novelli Milan Kundera kogust „Veidrad armastuslood“

Albert Camus „Võõras"

Mihhail Bulgakov „Meister ja Margarita“

G3 UUEM KIRJANDUS

Mehis Heinsaar „Ebatavaline ja ähvardav loodus“

21. sajandi eesti luule

Vabalt valitud 2015. aastal või hiljem ilmunud eesti autori teos